Vše o souborech WEBP

Chcete-li, aby vaše webové stránky byly rychlejší a rychlejší, nebo chcete ukládat šířku pásma během nahrávání obrázků, WebP používá. Google image standard je alternativou JPG a PNG a má několik výhod a jako základ používá standardy jako RIFF.

Co je WebP?

WebP pracuje s barevným subkanálem 4: 2: 0. Snímky mohou být až 16.383 pixelů široké a vysoké. Základem je kódování uvnitř rámce video kódu VP8. Části kódu jsou založeny na kontejnerovém formátu RIFF. WebP je bloková transformační technika, která poskytuje osmibitovou barevnou hloubku a pokročilé kódování entropie – binární kódování umožňující rychlou kompresi. Dokonce i u snímků, které splňují tento limit, umožňuje formát poměrně vysokou kvalitu obrazu. Nízko-detailní, jednotné obrazové části jsou zvlášť komprimovány.

WebP: Historie

WebP byla představena v roce 2010. Společnost Google hledala nový formát videa, který by mohl dát data konvertovat pomalu. Nicméně požadovaná komprese klíčových snímků byla také vhodná pro obrázky, což je důvod, proč provozovatel vyhledávače otočil formát do formátu obrazu bez dalšího – WebP se narodil. WebP tedy představuje "malého bratra" WebM. Jak video tak filmový standard jsou zčásti založeny na videokodeku VP8. WebP kombinuje výhody dobře známých standardů, jako jsou JPG a PNG. To umožňuje WebM omezit složité obrazy prakticky bez ztráty, zatímco PNG může ukládat obrázky, ale nesmí je zmenšovat.

WebP pro Google Chrome

Společnost WebP byla od svého založení používána pro různé aplikace. Používá se v Chrome Web Stone, mobilních aplikacích Google+ a v některých dalších aplikacích Google. WebP je stále podporován prohlížečem Chrome ve verzi pro stolní počítače a v mobilní verzi. Navíc Opera používá formát. Konkurence společností Microsoft, Apple a Mozilla používá vlastní standardy pro kódování obrázků.

Kompromisy v kvalitě obrazu

Nevýhodou WebP je pouze to, že obrázky na pevném disku nelze snadno otevřít. Známé programy pro úpravy obrázků, jako je například aplikace Paint nebo GIMP, podporují standard pouze prostřednictvím rozšíření. Společnost testovala standard před několika lety a nabízí ji dnes přes objížďky. WebP představuje nejlepší kompromis mezi kvalitou obrazu a snadným používáním. Zatímco složité snímky nabízejí podprůměrnou kvalitu obrazu, menší soubory se liší od kvality JPG nebo PNG. Důvodem je i rozdílná komprese, která využívá tři velké obrazové formáty. Na stránce Vývojáři Google naleznou zájemci srovnávací galerii, která sousedí s obrázky WebP a JPG.

9.7/10(6 hlasy)

Konvertovat, otevřít a editovat soubory WEBP

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *